
Návody - Tipy a triky
Linuxový portál poskytujicí ucelené a komplexní informace ze světa open source zejména Linuxové scény. Najdete zde návody, tipy, rady, triky i recenze.
-
Joomla 2.5 aktivace a nastavení recaptcha
Máte webové stránky postavené na kvalitním redakčním systému Joomla ve verzi Joomla 2.5 a chcete aktivovat pro registrační formulář a kontakty ochranu proti robotům formou recaptcha technologie? Není nic jednoduššího než si přečíst tento kratký návod, jež Vás provede rychlým a efektivným nastavením.
-
Joomla 2.5 instalace a aktivace češtiny
Stáhli jste si poslední verzi CMS Joomla 2.5 a potřebujete rychle, spolehlivě a efektivně nastavit české rozhraní? Není nic jednoduššího než si přečíst tento kratičký návod. Čeština byla vytvořena českým Joomla komunitním překladatelským týmem a je volně k dispozici ke stažení z joomlacode.
-
Joomla 2.5 chyba SQL s error–unknown column cound
Provedli jste aktualizaci svých stránek na novou verzi Joomla 2.5 a při používání komponenty banner, kde nastavíme hodnotu "Sledovat kliknutí" na "Ano" dochází k chybě “unknown column ‘cound’”?? Nebojte se, není se čeho bát. Problém je velice jednoduše řešitelný. Otevřeme si svůj ftp prostor s Joomla 2.5.0 a přesuneme se do složky components – com_banners – models – banner.php a otevřeme ho v editoru (KWrite, PSPad).
-
Gparted dokumentace (on-line příručka)
Příručka k aplikaci GParted
Curtis Gedak
Projekt GParted
Tato příručka popisuje aplikaci GParted ve verzi 0.8.0.
Copyright © 2008, 2009, 2010, 2011 Curtis Gedak
Je povoleno kopírovat, šířit a/nebo upravovat tento dokument za podmínek GNU Free Documentation License, verze 1.2 nebo jakékoli další verze vydané nadací Free Software Foundation; bez neměnných oddílů, bez textů předních desek a bez textů zadních desek. Kopii licence GFDL naleznete pod tímto odkazem nebo v http://www.fsf.org/licensing/licenses/fdl.html nebo v souboru COPYING-DOCS dodávaném s touto příručkou.
-
File systems (souborový systém) v Linuxu
Při přechodu z jiného operačního systému jako jsou Microsoft Windows na jiný operační systém, např. Linux, může mít relativně hluboký dopad na koncového uživatele, jelikož rozdíly mezi těmito dvěmi operačními systémy jsou dosti rozdílné. Z našeho hlediska bude řeč především o souborovém systému. A co je to vůbec souborový systém?
-
Základní příkazy - část - VI
Uvedeme si několik příkazů, které jsou velice užitečné pro ovládání systému nebo pro ovládání aplikací. Většina zde uvedených příkazů by měla v pořádku fungovat pod všemi distribucemi. -
Základní příkazy - část - IV
Každý z nás se již někdy setkal, ať už na MS Windows nebo na GNU/ Linux s tím, že nám nějaká aplikace přestala pracovat. Někdy se stává, že ani zavření aplikace standardní cestou nepomáhá. Pak je tu na řadě příkazový řádek s příkazem "top" a "kill", který nám pomůže násilně aplikaci doslova usmrtit (Příkaz používejte s nejvyšší opatrností). -
Základní příkazy - část - V
Každý se při práci s jakýmkoliv operačním systém dříve či později setkal s nějakým zabaleným souborem či skupinou zabalených souborů. Většina uživatelů Windows by jistě shodně z větší části tvrdila, že nejvíce se setkává s rar a zip balíky. U linuxu se spíše setkáme s příponami tar, bzip2, gzip která jsou povětšinou standardně používána. Proto každý, kdo si čte tento článek a myslí to s Linuxem opravdu vážně, by se měl naučit obsluhovat tyto programy. -
Základní příkazy - část - III
Rysem každého správného operačního systému je možnost detailně nastavit uživatele a jejich práva k jednotlivým prvkům (částem) systému. V linuxu můžeme nastavit pro jednotlivé uživatele jak možnost otevírat jen ty určené složky pro ně, tak přímo třeba omezit přehrávání videí, hudby apod. -
Základní příkazy - část - II
Každý znás se čas od času setkal při používání Linuxu s potřebou pracovat v textovém režimu se složkami, ať už se do nich přesouvat či v nich měnit adresáře nebo je vytvářet či mazat. Právě pro tyhle základní potřeby si dnes vysvětlíme práci s příkazy cd - mkdir - rmdir - ls - mv - cp.