
Praktické použití Twitter Bootstrap Framework pro Joomla! šablony
Na The Joomla!® Community Magazine se objevil zajímavý článek popisující praktické použití nového Twitter Bootstrap Framework pro stávající šablony. Článek zpracoval uživatel Hagen Graf, ve kterém zcela jednoznačně popisuje zpracování šablony pro redakční systém Joomla!, aby daná šablona byla plně responzivní jako například poslední verze šablon od společnosti YOOtheme.
V tomto článku si nebudeme zdlouhavě popisovat jednolitvé procesy pro vytvoření šablony, ty jsou velice dobře zpracované v samotném článku, který je dostupný na http://magazine.joomla.org. O využití Twitter Bootstrap Framework se v poslední době hodně mluví s příchodem nové verze redakčního systému Joomla! 3.0, který právě zmíněný framework bude využívat.
Teď si povíme trochu té teorie o tom, co to vlastně je ten Twitter Bootstrap a responzivní vzhled, který bude nová Joomla! 3.0 využívat.
Co to ten Twitter Bootstrap je?
Twitter Bootstrap je v podstatě jednoduché a plně flexibilní řešení pro vytvoření webového uživatelského rozhraní, včetně možných interakcí ze strany uživatele a systému, jež používá technologie jako je HTML, CSS, JavaScript. Jednoduše řečeno se jedná o soubor připravených prvků (nástrojů) pro snadné a efektivní nasazení do webových systémů, kterým se tak radikálně usnadní jejich vývoj a potenciálně dojde ke značnému zrychlení vývoje.
Výhodou tohoto frameworku je snadné zpracování jakéhokoliv uživatelského rozhraní ve webové aplikaci a nerozhoduje, zda to je například uživatelské rozhraní v administraci (back-end) nebo rozhraní pro veřejnou část stránek (front-end) zmíněného redakčního systému Joomla! 3.0.
Případně více informací, včetně možnosti stáhnout Twitter Bootstrap framework , lze najít na http://twitter.github.com/bootstrap/
Co to je ten responzivní vzhled a k čemu je dobrý?
Jedná se o použitou metodu nebo také o soubor použitých technologií díky kterým šablony, ať pro administraci nebo pro veřejnou část stránek, umožňují měnit svůj vzhled a proporce v závislosti na velikosti plochy, kterou má k dispozici prohlížeč webových stránek.
Jednodušeji řečeno, šablona za pomoci Javascriptů a CSS změní velikosti jednotlivých bloků s obsahem tak, aby odpovídal použitému oknu v prohlížeči.
Jak vypadá šablona používající responzivní technologii je případně k vidění například u společnosti YOOtheme - Sphere.
Jak vypadá výsledná šablona YOOtheme - Sphere za použití responzivního vzhledu lze zjistit pomocí nástroje, který je dostupný na adrese http://www.responsinator.com/.
Zpětná kompatibilita šablon?
Bohužel, dle vývojového týmu redakčního systému Joomla! díky použití technologie Twitter Bootstrap Framework, bude nutné provést drobné změny pro použití šablon z redakčního systému Joomla! 2.5 na redakční systém Joomla! 3.0.
Kde mohu Joomla 3.0 stáhnout?
Testovací verze redakčního systému Joomla! 3.0, které nejsou určené pro ostré nasazení, jsou k dispozici na http://joomlacode.org , kde je k dispozici aktuálně Joomla3.0.0Alpha2.
Na závěr
Každopádně z prvního pohledu ne každému uživateli musí nové pojetí redakčního systému Joomla! s využitím technologie Twitter Bootstrap Framework vyhovovat. Zatím v současné době ve verzích Joomla! 3.0 Alpha je nasazená i klasická standardní šablona pro administrační rozhraní a tak se nechme překvapit, zda vývojový tým ponechá klasický vzhled i v nové verzi Joomla! 3.0 nebo zda bude definitivně odebrán.