Časový harmonogram pro Joomla! 3.5

Vývojový tým redakčního systému Joomla! na svém portále joomla.org poskytl časový harmonogram pro vydání nové verze Joomla! 3.5, která by měla být podle tohoto aktuálního harmonogramu ve stabilní verzi počátkem roku 2016. Původní časový harmonogram předpokládal uvolnění stabilní verze Joomla! 3.5 již v tomto kalendářním roce, ale z technických důvodů došlo ke změně harmonogramu.

j35

Časový harmonogram pro Joomla! 3.5

Aktuální podoba je následující:

Aktuální vývojová verze (Nightly builds) je k dispozici ke stažení na Github, https://developer.joomla.org/cms-packages.

Berte prosím na vědomí, že tato verze může podléhat rychlým změnám v rámci vývoje.

Co je nového v Joomla! 3.5?

Nová verze Joomla! 3.5 přináší hned několik novinek, které určitě stojí za zmínku a to:

Podpora pro PHP 7

Joomla 3.5 bude podporovat PHP 7. PHP 7 přináší celou řadu skvělých vylepšení v rámci PHP. Více informací o PHP 7 je zde: http://www.zend.com/en/resources/php-7

Aktualizace e-mailového pluginu od Nicholase Dionysopoulos

Aktualizace pluginu si klade za cíl odeslat informaci pro Super uživatele (SU) o vydání nové verze redakčního systému Joomla!. Více na Github zde: https://github.com/joomla/joomla-cms/pull/6886

Plugin pro shromažďování základních anonymních dat od Dona Gilberta

Plugin je ve výchozím nastavení povolen, ale zároveň je možné ho deaktivovat ve Správci pluginů. Tento plugin shromažďuje základní statistické údaje z hostingového serveru, kde je instalována Vaše instance Joomla!. Údaje, které by měly být shromažďovány jsou:

V zájmu transparentnosti vůči komunitě budou shromažďovaná data veřejná prostřednictvím API a https://developer.joomla.org/about/stats.html. Grafy budou zobrazovat Joomla! verzi, PHP verzi, databázi a operační systém serveru.

Nejsou shromažďována žádná data při uživatelské práci. Plugin může být kdykoli v jakémkoli čase vypnut. Po instalaci budou uživatelé informováni, aby případně mohli deaktivovat tento plugin.

Dle vyjádření vývojářů je soukromí uživatelů používající redakční systém Joomla! důležité, a proto je na Github uvolněn kód zdrojový kód pluginu, který obstarává shromažďování těchto server informací.

Počet položek podle Petera Martina

Tento seznam úprav přidává funkci "počet položek" publikovaných, nepublikovaných a smazaných položek  v manageru pro kategorie v článcích, banerech, kontaktech a RSS (newsfeeds).

Přidán admin odkaz v modulu "Kdo je připojen" od Ricka Spaana

V nastavení modulu mod_status přibyla možnost zobrazit nebo skrýt zmíněný link.

Možnost přidat vlastní uživatelský CSS soubor do šablony Protostar od Rolanda Dalmuldera

Přidává kontrolu, zda existuje soubor "user.css" a pokud ano, provede jeho načtení a umožní tak uživateli vlastní přizpůsobení.

Stažení systémových informací od Radka Suski a Roberta Segura

https://github.com/joomla/joomla-cms/pull/7129

Implementace funkce pro stažení informací o systému / prostředí pro účely technické podpory.

TinyMCE drag and drop funkce pro obrázky od Dimitria Grammatiko

https://github.com/joomla/joomla-cms/pull/7435

Přidává drag and drop funkci pro obrázky v integrovaném TinyMCE editoru, který je dodáván s instalací Joomla!.

Tento seznam funkcí, které byly v článku vyjmenovány, není pevně dán a je možné stále přidávat nové funkce a jiné naopak mohou být zrušeny. Úplný seznam všech aktuálních změn můžete kontrolovat na této stránce: https://github.com/joomla/joomla-cms/compare/a3a8cefcfdc5d838397c31518fce749ca4d2ce8b...3.5-dev

Porušení zpětné komatibility

Vývojový tým dal slib ohledně udržení zpětné kompatibility kódu. Nicméně existují okolnosti, které je mohou donutit tento slib porušit. V Joomla! 3.5 je tomu bohužel tak. Aby Joomla! 3.5 mohla běžet na PHP 7, muselo dojít k přejmenování třídy "StringHelper", jinak by nemohla být Joomla! 3.5 spuštěna na PHP 7. Jedná se o drobnější změnu, kdy se neočekávají závažnější problémy. Pro více informací čtěte: https://github.com/joomla/joomla-cms/pull/6600

Poznámka k routování (směrování)

Nový systém pro routování url adres nebude uvolněn v rámci Joomla! 3.5, ale až v další verzi a to Joomla! 3.6, neboť práce na tomto novém systému ještě nebyly úplně dokončeny a to ani v rámci testování. Vývojový tým se tím omluvil všem vývojářům, kteří se již spoléhali na uvolnění nového systému pro routování.

Máte-li zájem o testování nového routovacího systému, obraťte se na Rolanda Dalmuldera Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.


Původní článek: https://www.joomla.org/announcements