Joomla 2.5 - aktualizace systému

Provozujete webové stránky na nové verzi Joomla 2.5 a uvažujete nad tím, jak aktualizovat systém? Ve starší verzi Joomla 1.5 se prováděla aktualizace pomocí ftp (patch) a to jednoduše přepsáním původních souborů. Nová verze Joomla 2.5 nabízí několik možností, jak provést aktualizaci systému a to formou:

Automatická instalace aktualizace

Joomla 2.5 nabízí pohodlné řešení nejen aktualizace systému, ale také rozšíření třetích stran na poslední stabilní verzi, které zpravidla řeší různé bezpečnostní chyby. Hlavní ikony pro indikaci dostupných aktualizací v ovládacím panelu lze deaktivovat a zpětně aktivovat ve Správci pluginů

Při kliknutí na zmíněné ikony nás Joomla přesune do Správce zařízení, přesněji do položky Aktualizace ve které si můžete již navolit co potřebujete aktualizovat. Ve Správce rozšíření, položka Aktualizace si označíme dané položky a  stiskneme tlačítko Aktualizovat. Jakmile jsme dali příkaz aktualizace, v klidu vyčkáme na jejich dokončení.

aktualizace-00

aktualizace-01

Ruční aktualizace

Ruční aktualizaci provedeme výběrem z menu Rozšíření - Správce rozšíření, kde můžeme zvolit jednu ze tří možností a to:

aktualizace-02

aktualizace-03

Aktualizace ze složky vyžaduje mít vždy v adresáři TMP rozbalený balíček !!

Instalace aktualizace jako patch / záplata

Dnes již poslední možnost jak provést aktualizaci redakčního systému Joomla 2.5, pokud předešlé postupy selhaly. Aktualizace pomocí záplaty byla do nedávné doby jediná možnost jak provést aktualizaci redakčního systému Joomla na vyšší verzi.

Jak provedeme ruční aktualizaci?

Rozbalíme patch na svém disku a pomocí ftp přepíšeme soubory na hostingu, kdy soubor Joomla.xml nakopírujeme do složky administrator/manifests/files. Jakmile jsme provedli aktualizaci souborů, tak si otevřeme prohlížeč a vstoupíme do administrace Joomla, kde se přesuneme do Rozšíření - Správce rozšíření - Databáze a stiskneme Opravit.

Důvodem je, že aktualizace může přidávat dodatečné položky do SQL databáze, které ovšem instalací jako patch systém nedoinstaluje a je nutné provést opravení databáze, aby odpovídala dané verzi Joomla.

Tím jsme ovšem ještě neskončili, je možné, že aktualizace také přidává další nové funkce, které se přepisem souborů nenainstalovaly, ale pouze nakopírovaly, a proto se přesuneme ve Správci rozšíření do Pátrání a stiskneme Pročistit mezipaměť - Pátrání. Jestliže se nám zde zobrazí položky k instalaci, tak je označíme a dáme doinstalovat a máme hotovo.

aktualizace-04

 aktualizace-05

aktualizace-06

Závěrem

Ať již instalujete aktualizace redakčního systému Joomla 2.5 nebo provádíte aktualizace rozšíření třetích stran, důrazně doporučujeme provést zálohu souborů na ftp a v databázi SQL.