Migrace JComments z Joomla 1.5 do Joomla 2.5

Jak jsme již probírali v minulém článku "Migrce Phoca Gallery z Joomla 1.5 do Joomla 2.5", i následná migrace komentářů, včetně hlasování apod, je velice snadná a efektivní. Nepotřebujete nic kromě chvilky času a schopný textový editor.

Příprava před migrací JComments

V samotné přípravě před migrací je vhodné provést kompletní zálohu redakčního systému Joomla 1.5 a Joomla 2.5, včetně ftp souborů a sql databáze. Kompletní zálohu lze také provést pomocí komponenty jako je Akeeba Backup. Po hotovém zazalohování je ideální provést aktualizaci JComments komponenty na poslední aktuální verzi JComments2.2.0.2 ze stránek projektu.

Ještě před samotnou migrací doporučuji ověřit jaký prefix používá naše nová verze Joomla 2.5. Ovšem pokud prefix tabulek již znáte, není potřeba tento údaj zjišťovat. Pro ty, co neví o čem mluvím, jedná se o první 3 - 4 znaky před jakoukoliv tabulkou v databázi. Původní Joomla 1.5 má výchozí prefix ve tvaru jos_.

migrace-jcm-05

Migrace JComments

V databázi naší starší verze systému Joomla 1.5 provedeme export určitých sql tabulek a nikoliv celé databáze a to bez komprese. V tomto případě nás zajímají:

Tabulku jos_jcomments_custom_bbcodes budeme migrovat pouze v případě, že máme vytvořené vlastní bbcodes smajlíky. Pokud jsme žádné vlastní bbcodes smajlíky nevytvářeli, tak není nutné tuto tabulku migrovat a plně nám postačí jos_comments, jos_commnets_subscriptions a jos_jcomments_votes.

migrace-jcm-00

Exportovaný soubor si otevřeme v editoru (gedit nebo Kwrite) a dáme nahradit joomla prefixjos_ na prefix, který používáme v nové Joomla 2.5. V našem případě používáme jako prefixj25_ který je plně dostačující.

migrace-jcm-03

Hlavně nezapomeňte výsledek uložit opět v UTF-8 a ne v jiném kódování, jinak by jste se mohli dostat do zbytečných problémů.

migrace-jcm-04

Náš uložený a upravený export sql tabulek je nutné importovat do nové sql databáze systému Joomla 2.5. Takže se přesuneme na záložku import a provedeme nahrání obsahu. Pokud jste se drželi našeho postupu, měli by jste vidět ve své administraci vytvořené komentáře, vlastní bbcodes a samozřejmě i hlasování.

migrace-jcm-02

migrace-jcm-01

Závěrem

Pokud jste se prokousali až na konec tohoto návodu, máte v nové verzi Joomla 2.5 kompletně přenesené komentáře z JComments, včetně vlastních bbcodes a hlasování.