Upgrade Joomla 1.5 na Joomla 2.5 pomocí jUpgrade

Máte webové stránky na Joomla 1.5 a potřebujete provést migraci nebo-li upgrade na Joomla 2.5? Existují dvě možnosti a to ruční migrace, kterou ale jistě budou schopni provést zkušenější uživatelé a druhá možnost je použít komponentu jUpgrade. V současné době je komponenta jUpgrade asi nejlepší a určitě jediné řešení, které Vám pomůže s tímto migračním procesem.

Něco málo o jUpgrade

Ve zkratce Vám jUpgrade komponenta provede automatické vytvoření podsložky, do které Vám nakopíruje novou verzi Vašich stránek, avšak bez rozšíření třetích stran. Pokud používáte rozšíření jako je například jDownload, Phoca Gallery, jComment, AdsManager nebo Sobi, budete nuceni tato rozšíření migrovat zvlášť.

V současné době je zatím jUpgrade schopen migrovat následující:

Co se týče rozšíření třetích stran, pak umí jUpgrade migrovat následující:

Aktuální seznam podporovaných rozšíření lze nalézt na redcomponent.com/jupgrade, kde máte možnost sledovat, zda nedošlo k přidání podpory dalších rozšíření.

Požadavky jUpgrade

Oficiální dokumentace Joomly

Příprava před migrací Joomla 1.5

Záloha starého systému Joomla 1.5

Je pravda, že prakticky by neměl jUpgrade provést žádnou neplechu s aktuální ostrou verzí Vašich www stránek, ale rozhodně nemá cenu nic podcenit a je lepší provést zálohu Vaší stavající verze a to buď za pomoci ftp klienta a exportem sql databáze nebo za pomoci komponenty Akeeba Backup.

Motools upgrade plugin, CURL, ZIP knihovna a nastavení serveru

Před samotným pokusem o migraci je vhodné zjistit, zda Váš webhosting splňuje požadavky jUpgrade komponenty. Důležité je mít aktivní Motools upgrade plugin, který je dostupný od Joomla 1.5.19, mít povoleny CURL php moduly, zip knihovnu a mít nastaven max_execution_time na maximální povolenou hodnotu.

Pozn.: Motools upgrade plugin, lze aktivovat pomocí Rozšíření - Správce zásuvných modulů a poté vyhledáme System - Mootools Upgrade, který je nutné aktivovat.

jupgrade-01

Stažení jUpgrade komponenty

Na stránkách výrobce redcomponent.com se musíme před samotným stažením jUpgrade komponenty nejdříve registrovat a poté nám bude dovoleno si stáhnout tento šikovný nástroj.

jupgrade-00

Instalace jUpgrade

Přihlásíme se do administrace a v menu zvolíme Rozšíření - Instalace/Odinstalace, kde v části nahrát soubor pomocí tlačítka procházet vložíme náš soubor s komponentou jUpgrade a poté dáme stisknout Nahrát soubor & Instalovat.

jupgrade-05

Nyní máme dokončenou instalaci jUpgrade, což poznáme tak, že nám instalátor napíše "Instalovat Komponenta Úspěch".

Nastavení jUpgrade a jeho možnosti

Nastavení komponenty jUpgrade provedeme v pravé horní části systému tlačítkem Parametry, kde můžeme nastavit chování jUpgrade komponenty a také zde můžeme ovlivnit co vše se bude migrovat.

jupgrade-02

Nalezneme zde:

Jakmile jsme prošli náš seznam nastavených funkcí, je dobré si je ještě pro kontrolu jednou projít a poté stačí stisknout tlačítko Uložit.

jupgrade-03

jupgrade-04

Spuštění migračního procesu

Pokud jsme vše zkontrolovali a ujistili jsme se, že vše máme připraveno, tak je nyní na snadě stisknout tlačítko Start Upgrade.

jupgrade-06

Migrační nástroj jUpgrade nás bude postupně informovat o jednotlivých krocích migrace. Pokud se nám nevyskytne žádný větší problém, který by znemožnil provést migraci, měla by se nám zobrazit hláška Joomla 2.5 Upgrade Finished!, kde se nám zobrazí dva odkazy a to Uživatelská část a Správcovská část.

jupgrade-07

Uživatelská část

Jedná se o volně dostupnou část webové prezentace, kam má přístup široká veřejnost uživatelů a kde není primárně potřeba být registrovaným uživatelem nebo mít zvláštní správcovská práva.

Správcovská část

Jedná se o uzavřenou část webové prezentace, kam má přístup jen vyhrazená skupina uživatelů a která není přístupná pro širokou veřejnost.

Upgrade úspěšně dokončen

Závěrem snad jen říci, že pokud nám proběhla migrace / upgrade bez problémů, měli bychom mít  v nové verzi Joomla 2.5 naše informace zcela v pořádku přenesy, včetně ID a jiných doplňujících informací.

Přesun Joomla 2.5 stránek

Jak na to?

Přesun nové verze Joomla 2.5 provedeme velice jednoduchým postupem a to takovým, že novou verzi stránek zkopírujeme do kořenové složky Vašeho webhostingu. Název kořenové složky pro hosting se může různit, ale například může být složka pojmenována /www/ nebo /html/ v závislosti na interním nastavení webhostingu.

Tři kroky k novým stránkám

Log a tmp cesta

V případě, že by jste měli problém s instalací rozšíření, anebo s logováním, můžete mít po migraci špatně nastaveny absolutní cesty pro log a tmp. Doporučujeme proto provést kontrolu absolutních cest a to:

Závěrem

Rozhodně ale mějte na paměti, že hladký přenos se nemusí týkat rozšíření, která nejsou migrována za pomoci jUpgrade nástroje. U nepodporovaných rozšíření je potom důležité navštívit jednotlivé stránky a diskuzní fóra daných projektů nebo firem a začít studovat návody, případně postupy jak provést migraci svých cenných informací do nové verze.